Pocit podrážděných a suchých očí patří k nejběžnějším oftalmologickým problémům postihující většinu lidí. Příčina těchto obtíží může být vnitřního charakteru, ale také každodenním působením vnějších vlivů na naše oči (pobyt v klimatizovaných či vytápěných prostorách, dlouhodobá práce na PC).

Tento problém můžeme ale snadno vyřešit pomocí vhodných očních kapek, které poskytují očím okamžitou úlevu i hydrataci a navíc zvyšují komfort nošení kontaktních čoček. Jak si ale vybrat ty správné a vhodné oční kapky?


Odpovězte si na 3 důležité otázky


Při výběru očních kapek je třeba zohlednit několik kritérií, které pomůžou usnadnit výběr správného produktu a zorientovat se v současné nabídce. 


1.  Jaké mám aktuální potíže očí? 

Základním kritériem výběru očních kapek jsou vždy aktuální obtíže, podle kterých vybíráme takové produkty, které nejlépe řeší daný problém.


   SUCHÉ A PODRÁŽDĚNÉ OČI

Pokud jsou vaše oči často suché a podrážděné nebo například pracujete v prašném prostředí a mnohdy řešíte situaci, kdy máte “něco v oku”, pak s jistotou můžete sáhnou po očních kapkách ReNu MultiPlus Drops nebo Comfort Drops, které vaše oči okamžitě zklidní a hydratují.


   PÁLENÍ A SVĚDĚNÍ OČÍ

Dlouhodobou práci na počítači mnohokrát doprovází také pálení a svědění očí. Tyto obtíže vznikají následkem vnitřního faktoru narušení vrstev slzného filmu očí. Kapky Systane Hydration dokáží okamžitě regenerovat poškozené buňky na povrchu oka a upravit tak narušený slzný film.


   SYNDROM SUCHÉHO OKA

Syndrom suchého oka trápí v dnešní době většinu populace. Pálení, řezání, svědění jsou příznaky narušené lipidové vrstvy slzného filmu. Oční kapky Systane Ultra tuto lipidovou vrstvu obnoví a tím zabrání dalšímu vysychání slz.


  POCIT ZAMLŽENÉHO ZRAKU


Dysfunkce Meibomských žláz se projevuje častým zarudnutím bělma nebo zamlženým zrakem po probuzení, kdy musíte oči nejprve pořádně “rozmrkat”. Objevuje se také u lidí, kteří pracují na místech s trvalou cirkulací vzduchu (klimatizace, ventilátory).V tomto případě určitě sáhněte po očních kapkách se zvýšenou lubrikací Systane Balance


  VELMI CITLIVÉ OČI

Správnou volbou pro citlivé oči jsou oční kapky bez konzervačních látek. Mají šetrné složení a můžete je používat dle vlastní potřeby bez určeného dávkování. Výhodnou a oblíbenou variantou jsou například oční kapky Hyal-Drop Multi.


2.  Stačím oční kapky spotřebovat do data expirace?

Nezanedbatelným kritériem při výběru očních kapek je datum jejich spotřeby. Zvažte, zda vám bude dle vašich preferencí a využitelnosti více vyhovovat varianta s prodlouženou expirací, u které nemusíte tak často myslet na nákup nového balení, nebo oceníte kratší dobu spotřeby při občasné aplikaci.

Expirace může být také závislá na obsahu konzervačních látek, které sice zkracují dobu použitelnosti kapek, avšak umožňují používání dle potřeby díky svému šetrnému složení a jsou tak vhodné i pro velmi citlivé oči. V naší nabídce očních kapek naleznete vždy údaj o expiraci v rozšířených informacích u každého produktu.


3. Preferuji určitý typ kapátka?

Ačkoliv se převážná část očních kapek prodává ve variantě s klasickým úzkým aplikátorem, najdeme na současném trhu rovněž kapky s pipetkou, ale také zcela novou alternativu, a to oční spreje, které se aplikují přes zavřené oční víčko.

Údaj o expiraci a výběr vhodného kapátka by však rozhodně neměl být jediným rozhodujícím faktorem výběru očního léčiva. Ideální variantou je správné určení produktu pro vaše konkrétní potíže v kombinaci s volbou preferované doby spotřeby a vhodného typu aplikátoru. Nosíte-li kontaktní čočky, pak nezapomeňte vybrat takové oční kapky, které jejich nošení respektují. U nás na tohle ale myslet nemusíte, všechny oční kapky v naší nabídce jsou vhodné pro aplikaci přes kontaktní čočky.

Maximální účinnost očních kapek závisí především na jejich správné aplikaci. Technika použití očního léčiva je vždy uvedena v příbalovém informačním letáku.


Jak správně aplikovat oční kapky?  


1.  Před samotnou aplikací si vždy umyjte ruce. 

2.  Odejměte ochranný uzávěr a uchopte lahvičku dnem vzhůru.

3.  Zakloňte hlavu a nechejte obě oči otevřené.

4.  Ukazováčkem stáhněte spodní oční víčko směrem dolů tak, aby vznikla "kapsa" a podívejte se nahoru.

5.  Poklepáním na dno lahvičky uvolněte potřebné množství kapek přípravku do vytvořené "kapsy". 

6.  Uvolněte dolní oční víčko a několikrát zamrkejte.


Víte, že...?

Člověk mrká jednou až dvakrát za 10 vteřin. Každé mrknutí trvá zhruba třetinu vteřiny. Během dne tedy mrkáme celkem asi 25 minut. Novorozenci oproti tomu nemrkají vůbec a začínají až kolem 6 měsíce života.